Ansgar og vikingerne
​​
For 1200 år siden kom munken Ansgar til Danmark med et brændende ønske om at indføre kristendommen og grundlægge de første kristne kirker – eller dø i forsøget og dermed blive ophøjet til martyr.
​
Med udgangspunkt i en explainer-film om de første kristne i Danmark, skal eleverne gennem en syv meter lang tegneserie lære om Ansgars farefulde færd blandt vikingerne og hans kamp for kristendommens indførelse blandt hedningene.
Undervisningsforløbet introducerer eleverne for den gamle fortælling om mission, dåb og religionsskifte – tilsat et historisk vingesus.
​
Til materialet er der udarbejdet et elevhæfte, hvor eleverne bl.a. skal fordybe sig i missionsbegrebet, arkæologiske fund og samtidens kilder. De skal ligeledes arbejde med begreber som martyr, helgen og relikvier.
​
​​Materialet består af:
- Explainer-film, der introducerer eleverne til Danmark på Ansgars tid
-
7 meter lang tegneserie​ om Ansgars mission hos vikingerne - til ophængning i klassen
-
Lærervejledning
-
Elevhæfter
​​
​

-
Fag: Kristendom og historie
-
Målgruppe: 5.-6. klasse
-
Tidsforbrug:
